Gdzie żyją demony? – Frater U. D.

Gdzie żyją demony?
Wszystko, co musisz wiedzieć o magii

Prawdopodobnie każdy adept magii w swojej karierze zastanawiał się: “Gdzie żyją demony?”. Pewnego razu, pytanie to trafiło do Fratra U.D., założyciela niemieckiego czasopisma okultystycznego – “Anubis”. Gdy chciał na nie odpowiedzieć w rubryce pytań i odpowiedzi zatytułowanej “Wszystko co musisz wiedzieć o magii – Świątynia ukojenia cioci Klary”, stwierdził, że nie jest to jednak tak prosta kwestia, jak mu się na początku wydawało, co ostatecznie zainspirowało go do wydania w 2005 roku książki o takim właśnie tytule. Pięć lat później powstała również wersja angielska, a po kolejnych dwóch latach doczekaliśmy się publikacji przez Wydawnictwo Illuminatio w języku polskim. Twór ten jest zbiorem pytań i odpowiedzi zebranych przez jego czasopismo. Trzeba przyznać, że autor uzbierał całkiem sporo materiału, bo dzieło to w formacie A5 ma aż 184 strony. Na miękkiej oprawie polskiego wydania widnieje wizerunek starszej pani, ukazujący alter ego Fratra U.D. – ciocię Klarę, która prowadzi czytelnika przez zagadkową magiczną rzeczywistość.

Wspominałem już o tym, jak ważna jest według mnie okładka, choć w tym wypadku można to wydawnictwu wybaczyć – jest to książka zdecydowanie teoretyczna, więc raczej nie będzie się po nią sięgać zbyt często. W trakcie czytania nie dostrzegłem żadnych błędów, aczkolwiek w oczy rzuciło mi się nieco sztywne tłumaczenie. Prawdę mówiąc – nie miałem przed sobą edycji angielskiej, ale odniosłem wrażenie, że tłumacz nie uchwycił stylu autora, co utrudniło mi wczucie się w klimat “rozmowy z ciocią”. Podkreślam jednak, że może to być tylko moje subiektywne odczucie. Sumując, formę oceniam na dobry.

Autora przedstawiłem już przy recenzji “Osobistych symboli sukcesu”, lecz gwoli przypomnienia chciałbym podkreślić, że Frater U.D. jest członkiem słynnego niemieckiego zakonu – Fraternitas Saturni. Jest to o tyle ważne, że w jednym z rozdziałów porusza on dotyczące go kwestie, a – jak wiedzą osoby zainteresowane tym zgrupowaniem – naprawdę ciężko o wiarygodne informacje na ten temat. Książka może okazać się wartościowa również dla osób zainteresowanych osobą Franza Bardona, gdyż zawiera kilka bardzo istotnych ciekawostek odnośnie jego przeszłości. Inną ciekawą sprawą (przynajmniej jak dla mnie) jest magia informacyjna, o której też nie wiadomo zbyt wiele, co oczywiście jest zrozumiałe – wszak to stosunkowo młody model magii.

Choć podtytuł “Wszystko, co musisz wiedzieć o magii” jest nieco przereklamowany, to omawiany twór Fratra U.D. doskonale uwydatnia jego znaczną znajomość historii magii. Powinno to zainteresować szczególnie osoby początkujące, które najczęściej skupiają się kompletnie na kwestiach praktycznych, pomijając w ogóle istotę zapoznania się z takimi osobistościami jak Austin Osman Spare i Samuel Liddell Mathers, albo wiodącymi do dziś magicznymi zakonami, takimi jak Zakon Złotego Brzasku, czy Ordo Templi Orientis. Jakby nie było, to właśnie te (i inne wymienione przez ciocię Klarę) osoby i grupy sprawiły, że magia dziś wygląda tak jak wygląda. Podobnie często osoby świeże w magii interesuje dołączenie do jakiejś loży lub znalezienie mistrza, które to tematy autor również porusza. Generalnie, dla raczkujących na magicznej ścieżce można tu znaleźć całkiem sporo drobnych (i praktycznych!) wskazówek – w tym też odnośnie formy praktyki.

“Gdzie żyją demony?” nie daje nam w prawdzie zbyt wielu konkretów, aczkolwiek owijanie w bawełnę może być celowym zabiegiem, mającym na celu wzbudzenie w czytelniku chęci do własnych poszukiwań, na które naprowadzają poruszone przez autora pozornie poboczne kwestie. Muszę przyznać, że recenzja ta przysporzyła mi wiele trudu, gdyż czytając tę książkę moje odczucia ciągle się zmieniały. W jednej chwili autor omawia podstawową wiedzę, którą powinna znać każda osoba siedząca trochę w magii, a w drugiej odwołuje się do bardzo wyspecjalizowanych zagadnień, o których rzadko kiedy się w ogóle wspomina. Raz odpowiedzi są bardzo konkretne, a raz strasznie wymijające. Nie mogę się zdecydować, czy ta książka jest dobra, czy zła, więc wybieram opcję pośrednią. Pozostaje mi chyba stwierdzenie, że każdy znajdzie w tym chaosie coś dla siebie, nawet jeśli będzie to tylko kilka nazwisk i drobnych ciekawostek. Całościowo polecam ją raczej osobom początkującym. Ogólna ocena: 3/5.


 

Autor: Frater L.V.X.
Pierwszy raz opublikowano: 21.11.2014
Edycja: 20.02.2016

Napisz Wiadomość | Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s