Osobiste Symbole Sukcesu – Frater U. D.

Osobiste Symbole Sukcesu
Praktyczna Magia Sigili

“Osobiste Symbole Sukcesu” autorstwa Fratra U.D. w swej wersji polskiej wydana została przez wydawnictwo Illuminatio zaraz po edycji angielskiej z 2012 roku. Krótka odległość czasowa nie wpłynęła jednak na jakość tłumaczenia, które świetnie zachowuje lekki styl wypowiedzi autora książki. Kontynuując ocenę techniczną, muszę wspomnieć o znakomitej pod względem wyglądu okładki, która jest jednak miękka (bez skrzydełek), co przy częstym użytkowaniu może doprowadzić do jej zniszczenia. A trzeba wspomnieć, że to książka zorientowana głównie na praktykę, więc na pewno nie będzie się kurzyć na półce po jednorazowym przeczytaniu. W takich magicznych podręcznikach okładka jest bardzo ważna, dlatego śladowa ilość literówek i mój ulubiony poręczny format A5 nie ratują formy, którą oceniam jedynie na dobry.

Autor, Ralph Tegtmeier, znany również jako Frater U.D., jest niemieckim okultystą, należącym do jednego z najbardziej wpływowych zakonów magicznych w Niemczech – Fraternitas Saturni. Pomijając napisanie sporej ilości książek i artykułów w temacie magii i okultyzmu, znany jest on również z bycia współzałożycielem Magicznego Paktu IOT oraz słynnego konfliktu z Peterem Carollem, po którym wraz z wieloma innymi członkami opuścił Pakt. Obecnie, za sprawą swojej bogatej praktyki, rozległej wiedzy i umiejętności wręcz łopatologicznego jej tłumaczenia, uznawany jest za autorytet w dziedzinie magii.

Z powodu związku autora z Paktem IOT oraz jego inspiracji Austinem Osmanem Spare’em, mogłoby się wydawać, że “Osobiste Symbole Sukcesu” to kolejna książka o Magii Chaosu. Nic bardziej mylnego. Współcześnie sigilizacja jest jednym z głównych narzędzi Chaotów, przez co często zapomina się o tym, że praktykę tę wykorzystywano już w czasach średniowiecza. Słynne pieczęci duchów Goecji i różne planetarne talizmany są niczym innym jak sigilami! Frater U.D. dobrze o tym wie i podkreśla ten temat w swoim dziele, co ukazuje Magię Sigili w nowym (czy też starym) świetle. Z drugiej strony, co zaś charakterystyczne dla Magii Chaosu, książka jest skupiona na praktyce. Możemy zatem znaleźć w niej opisy wielu różnych metod konstruowania i aktywowania sigili. Autor opisuje m. in. metodę słowa, metodę obrazkową i tradycyjną metodę z użyciem planetarnych kamei (magicznych kwadratów).

Niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, ale sigile to nie tylko znaki graficzne. Frater U.D. opisuje w swej książce również metodę mantrycznego zaklęcia. Wykorzystuje ona tę samą podstawę co we wszystkich metodach sigilizacji, czyli słowne wyrażenie woli, lecz zamiast tworzyć z niej grafikę, należy ułożyć słowną mantrę, która wtłaczana jest następnie do podświadomości poprzez długie i monotonne jej powtarzanie. W “Osobistych Symbolach Sukcesu” możemy znaleźć nie tylko takie jak ta – powolne metody, ale również błyskawiczne sposoby aktywacji sigili. Co więcej, autor przedstawia modele wyjaśniające w jaki sposób sigilizacja oddziałuje na psychikę praktyka i otaczającą go rzeczywistość. A co jeszcze ważniejsze, wspomina, dlaczego warto znać takie modele!

Poza samą Magią Sigili, książka ta w dużej mierze opisuje system Spare’a. Choćby pierwszy rozdział jest przedrukiem artykułu Tegtmeiera z 1982 roku, dotyczącego teorii sigili autora “Księgi Rozkoszy”. W kolejnych rozdziałach widzimy również wyjaśnienia (czy też raczej interpretacje) spare’owskich pojęć alfabetu pragnień oraz atawistycznej nostalgii, którym dotychczas nie poświęcano w magicznej literaturze (poza nielicznymi wyjątkami) zbyt wiele uwagi. W “Osobistych Symbolach Sukcesu” możemy też ujrzeć między wierszami sporo wzmianek o istotnych kwestiach dotyczących samej magii, jak np. pojęcie Świętego Anioła Stróża, i o ważnych osobistościach w historii okultyzmu, co może nakierować czytelnika na kierunek dalszych magicznych studiów.

Trzeba to Fratrowi U.D. przyznać, że świetnie udało mu się zmieszczenie sporej ilości informacji na zaledwie 152 stronach. W dodatku, lekki styl pisma sprawia, że lekturę tę czyta się bardzo szybko i nie zanudzi ona nawet bardziej zaawansowanego czytelnika. Jest to książka naprawdę godna polecenia, szczególnie dla osób początkujących. Moja ogólna ocena to zdecydowane 4/5.


 

Autor: Frater L.V.X.
Pierwszy raz opublikowano: 09.11.2014
Edycja: 20.02.2016

Napisz Wiadomość | Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s