Moje kryteria oceniania

Gdy zabierałem się za recenzowanie, wymyśliłem sobie pewne kryteria oceny, którymi kierowałem się i będę kierował we wszystkich przeszłych i przyszłych recenzjach. Postanowiłem, że podzielę się tym z Wami, aby jeszcze łatwiej było Wam dokonać wyboru przeczytania konkretnej książki.

Oceny treści mieszczą się w skali od 1 do 5.
5 – to pozycje, które uważam za obowiązkowe w danej dziedzinie, czyli wszystkie klasyki, jak na przykład Liber Kaos dla Magii Chaosu albo Kybalion dla Hermetyzmu.
4 – to książki bardzo dobre, które świetnie omawiają temat i które bardzo polecam, ale które nie są niezastąpione.
3 – to wszystkie te twory, które są merytorycznie poprawne, ale nie zawierające bardzo odkrywczych informacji. Znajdą się tu zatem wszystkie te pozycje, których substytutów na rynku jest bardzo wiele.
2 – na tę ocenę zasługują wszystkie te książki, które zawierają błędne informacje w różnych kluczowych kwestiach praktycznych. Nadają się one zatem jedynie na bardzo płytkie teoretyczne wprowadzenie.
1 – tutaj natomiast nic się kupy nie trzyma, więc książka jest co najwyżej podkładką pod myszkę. Stanowczo nie polecam i mam nadzieję, że takich pozycji zobaczę jak najmniej.

Dodatkowo, w przypadku gdy w jakiejś książce pewne kwestie są dyskusyjne, pozwalam sobie odjąć 0.5, gdy osobiście nie zgadzam się z teorią autora, tak jak jest np. w przypadku niepochwalanej przeze mnie teorii Magii Chaosu w Liber Kaos. Oczywiście, to jest już tylko taki subiektywny dodatek i można na niego zupełnie nie zwracać uwagi.

Poza treścią, oceniam również formę książki. Tutaj jest już dużo ciężej, gdyż jest to bardzo zróżnicowana kwestia. Przykładowo, miękka okładka w książkach podręcznikowych to ogromny minus, ale w zwykłej opowieści nie ma to większego znaczenia. Generalnie, oceniam odrębnie: formę okładki, format książki (a w tym również stosunek jej długości do zawartej treści), jakość tłumaczenia/styl, skład i korektę, oraz grafikę. Każdą z tych pięciu rzeczy oceniam albo na tak albo na nie, czyli albo przyznaję punkt, albo nie. Suma punktów (max 5) daje ocenę: bardzo dobrą (5), dobrą (4), średnią (3), kiepską (2), złą (1), lub tragiczną (0). Ocena formy nie wpływa bezpośrednio na ocenę treści, ale jeśli książka ma ogólną ocenę 5, to jeśli jest również w formie bardzo dobrej, pozwolę sobie przyznać jej gwiazdkę, jako wyróżnienie jej jakości – 5*.

Na zakończenie wspomnę jeszcze, że recenzować będę nie tylko książki stricte magiczne, ale też związane z tą tematyką jedynie pośrednio, a więc może się tu od czasu do czasu znaleźć filozoficzna poezja, czy nawet poradnik odżywiania.


 

Autor: Frater L.V.X.
Pierwszy raz opublikowano: 05.12.2014
Edycja: 20.02.2016

Napisz Wiadomość | Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s