Wiedza i Konwersacja Świętego Anioła Stróża – FAQ

W dniu 28.06.2015 na forum Fraternitas Occulti zostało przez użytkownika o nicku Szerakles zadane kilka pytań odnośnie tytułowego zagadnienia. Pomyślałem więc, że przytoczę je tutaj, wraz z moimi odpowiedziami, wszak z pewnością komuś się to przyda.

Jak osiągnąć Wiedzę i Konwersację Świętego Anioła Stróża?

Osiągnięcie Wiedzy i Konwersacji Świętego Anioła Stróża to jeden z kulminacyjnych punktów w praktyce magicznej. Teoretycznie, nie trzeba niczego, aby tego doznać, bo Święty Anioł Stróż (w skrócie HGA – od Holy Guardian Angel) wprawdzie cały czas próbuje się z nami skontaktować i wystarczy to sobie po prostu uświadomić. Ludzie przeważnie są tak pochłonięci tym, co dzieje się na zewnątrz, że nie słuchają swojego wewnętrznego głosu. W praktyce, osiągnięcie tego przełomowego stanu wymaga wewnętrznego zrównoważenia na poziomie emocjonalnym/astralnym/ psychicznym. Bez tejże harmonii elementarnej możliwe jest oczywiście usłyszenie głosu HGA, lecz nie będzie to tym samym, co Wiedza i Konwersacja. Owe doświadczenie nie jest bowiem zwykłym kontaktem telepatycznym, jak przy ewokacji różnych istot duchowych. Konwersacja z HGA to stan jedności i podwyższonej świadomości, kiedy to postrzega się, że “HGA wcale nie jest zewnętrzną istotą, tylko mną samym – prawdziwym mną!”.

Chodzi mi o jakieś praktyczne wskazówki oraz o literaturę, bądź zagadnienia, które warto sobie przyswoić.

Przede wszystkim dobrze jest zrozumieć, że HGA to zindywidualizowana forma naszej Wyższej Jaźni. Przyjmuje on postać zewnętrznej istoty, albowiem taka jest natura tego doświadczenia, ale faktycznie to nasza prawdziwa jaźń indywidualna. W Hermetyzmie Bardona określone jest to jako “punkt głębi”, czyli Tiferet na kabalistycznym Drzewie Życia. Rawn Clark stworzył niezły opis perspektywy HGA (perspektywy z wewnątrz punktu głębi) w swojej książce pt. “Osiem Świątyń”.

Poza tym, polecam w szczególności zapoznać się z “Księgą Świętej Magii Abramelina Maga”, która to jako pierwsza użyła terminu “Wiedzy i Konwersacji Świętego Anioła Stróża” odnośnie omawianego tutaj zagadnienia. Następnie zachęcam do zapoznania się ogólnie z całym dorobkiem Crowleya, który to kultywował to doświadczenie w swoich pracach. Inną dobrą lekturą jest “The Inner Guide Meditation”, gdzie autor – Edwin Steinbrecher – opisał w prosty sposób metodę kontaktu z HGA w formie duchowego przewodnika, w pathworkingach do kart Tarota.

Z najbardziej praktycznych wskazówek zalecam przede wszystkim doprowadzenie się do astralnej równowagi elementów, jak jest to opisane m. in. we “Wtajemniczeniu do Hermetyzmu”. Innym dobrym sposobem jest podróżowanie astralnie po sefirach i ścieżkach Drzewa Życia, integrując się z każdą ze sfer i pobierając nauki każdej ze ścieżek, po kolei, idąc oczywiście od dołu i wzwyż. Wiąże się to częściowo ze wspomnianymi książkami: “The Inner Guide Meditation” (ścieżki) i “Osiem Świątyń” (sefiry), choć oczywiście można takową praktykę wykonywać w dowolnie innej formie, zależnie od preferencji i posiadanej podstawy teoretycznej.

Crowley napisał też kilka dzieł mających pomóc osiągnąć Wiedzę i Konwersację HGA, a w tym szczególnie Liber Samek i Liber Jod. To pierwsze było rytuałem, który sam stosował w tym celu, lecz który niekoniecznie musi się sprawdzić w przypadku innych osób. Osobiście, odrzuca mnie on tak, że nie mogę nawet na jego treść patrzeć, ale co kto lubi. Liber Jod to natomiast drobny zbiór metod mających prowadzić do Przekroczenia Otchłani, ale na drodze do tego stoi właśnie Konwersacja, więc pośrednio i do niej mogą te praktyki zawieźć.

Jakie rytuały lub ćwiczenia ułatwiają, bądź umożliwiają, zdobycie tej umiejętności?

Nie nazwałbym tego umiejętnością. W każdym razie, z nieco bardziej prostych metod polecam Większy Rytuał [Inwokacji] Pentagramu (o którym artykuł tutaj), który stosowano w Zakonie Złotego Brzasku do wywołania w adepcie wewnętrznej harmonii, oraz Rytuał Środkowego Filaru, który to w Stella Matutina również pełnił podobną funkcję. Są to metody do regularnej praktyki, których regularne stosowanie prędzej czy później owocuje w doświadczeniu Konwersacji na skutek zaprowadzenia astralnej równowagi. Poza tym, oczywiście, zaleca się medytację, a konkretnie pustkę umysłu.

Ile to mniej więcej czasu zajmuje oraz ile wam zajęło osiągnięcie tego celu?

Jest to niestety kwestia całkowicie indywidualna i nic nie da tutaj rzucanie okresami czasowymi. Jeden człowiek może osiągnąć Konwersację w ciągu pierwszego roku magicznej praktyki. Drugiemu zajmie to całe życie. Trzeci nie osiągnie tego w ogóle. Czwarty dopiero po piętnastu latach ciągłej pracy. Piąty dozna jej paląc zielsko czy biorąc LSD. Szósty będzie miał tę łączność od dziecka. Siódmemu HGA objawi się podczas jakiegoś jednorazowego rytuału. Ósmy przebudzi się “ot tak” po prostu. A jeszcze dziewiąty doświadczy tego w skutek dojrzewania. Naprawdę nie ma tutaj żadnej reguły. Każdy człowiek ma swoje przeznaczenie. Jeśli przeznaczone Ci jest to osiągnąć, to tak będzie. Jeśli nie – nie. I tyle. Przeważnie jednak, jeśli ktoś praktykuje latami z poświęceniem, to w końcu tego dozna, gdyż inaczej być po prostu nie może. Przeznaczenia, o którym mówiłem, nie należy tutaj rozumieć jako jakiejś jednorazowej decyzji, lecz raczej w formie ciągu różnych decyzji, które tworzą ku temu doświadczeniu warunki sprzyjające bądź nie. Praktykując (mniej lub bardziej właściwie) regularnie wiele lat zwyczajnie nie da się nie doprowadzić do wywołania odpowiedniego dla Konwersacji środowiska. Dodatkowo, z moich obserwacji wynika, że samo zainteresowanie tym tematem to już pierwszy krok do tego doświadczenia, więc komunikat dla czytających: Jest nadzieja. 😉


Autor: Frater L.V.X.

Napisz Wiadomość | Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s